We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 00JT074 internal solid state drive 512 GB M.2 PCI Express NVMe
SKU
00JT074
£233.06
£194.22
In stock
512GB, PCIe, NVMe, M.2
Categories: Internal Solid State Drives, Lenovo
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Component for | PC/notebook |
| SKU | 00JT074 |
| EAN | 5706998932990 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | PCI Express |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
You may also be interested in
| Product |
£233.06
£194.22
|
Popular
Lenovo 00MJ145 internal hard drive 600...
£201.82
£168.18
|
New
Lenovo 4XB0K48502 internal solid state...
£238.27
£198.56
|
Hot Product
Lenovo 2.5", 600GB, 10K SAS, Hot...
£201.47
£167.89
|
Recommended
Lenovo 7XB7A00028 internal hard drive...
£269.57
£224.64
|
Bestseller
Western Digital Blue 3D 500 GB 2.5&quo...
£194.69
£162.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
00JT074
|
00MJ145
|
4XB0K48502
|
7XB7A00025
|
7XB7A00028
|
WDS500G2B0A
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Western Digital
|
| HDD size |
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
N/A
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
| Component for |
PC/notebook
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
PC/notebook
|
| SSD capacity |
500GB to 800GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
400GB to 500GB
|
| HDD speed |
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
| SSD form factor |
M.2
|
N/A
|
M.2
|
N/A
|
N/A
|
2.5"
|
| Interface |
PCI Express
|
N/A
|
PCI Express
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
N/A
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 1.5 TB
|
N/A
|