We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP NVIDIA RTX A4000 16 GB 4DP Graphics
SKU
20X24AA
£1,497.60
£1,248.00
Out of stock
NVIDIA RTX A4000 16 GB 4DP Graphics
Category: Graphics Cards
| Graphics processor | RTX A4000 |
|---|---|
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 256 bit |
| SKU | 20X24AA |
| EAN | 0195122692223 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 6144 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX A4000 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Memory bandwidth (max) | 448 GB/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express 4.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.07 |
| Shader model version | 5.17 |
| OpenGL version | 4.68 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 6144 |
| Performance | |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| DirectX version | 12.07 |
| Shader model version | 5.17 |
| OpenGL version | 4.68 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 1 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 140 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 1 |
| Weight | 500 g |
| Height | 112 mm |
| Length | 241.3 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Packaging data | |
| Package width | 76.2 mm |
| Package height | 187 mm |
| Package depth | 419 mm |
| Package weight | 910 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
AMD Radeon PRO W7800 32 GB GDDR6
£1,935.61
£1,613.01
|
£1,246.75
£1,038.96
|
Bestseller
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMIN...
£1,383.84
£1,153.20
|
Hot Product
ASUS ROG Astral - -RTX5080-O16G-GAMING...
£1,475.78
£1,229.82
|
£1,371.12
£1,142.60
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-300000075
|
DELL-YTVMX
|
90YV0M30-M0NA00
|
90YV0LV0-M0NA00
|
GV-N5080AORUS M-16GD
|
| Manufacturer |
AMD
|
Dell
|
Asus
|
Asus
|
Gigabyte
|
| Graphics processor |
Radeon PRO W7800
|
RTX 4000 Ada
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
| Memory bus |
245bit to 256bit
|
128bit to 192bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics card memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
| DVI-D ports quantity |
N/A
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
4
|
3
|
3
|
3
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
N/A
|
2
|
2
|
1
|
| Graphics processor family |
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| Discrete graphics card memory |
24GB and more
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
| DVI-I ports quantity |
N/A
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| Maximum resolution |
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| Interface type |
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|