We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Jetdirect LAN Accessory
SKU
8FP31A
£70.33
£58.61
Out of stock
Jetdirect LAN Accessory
Category: Print Servers
| Network connection type | Ethernet LAN |
|---|---|
| SKU | 8FP31A |
| EAN | 0194441185362 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Product colour | Black |
| IPP support | Yes |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Network | |
| Network connection type | Ethernet LAN |
| Protocols | |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6: Apple Bonjour® compatible, SNMPv1/v2c/v3, HTTP, HTTPS, FTP, TFTP, Port 9100, LPD, IPP, Secure-IPP, WS Discovery, WS Print, IPsec/Firewall; IPv6: DHCPv6, MLDv1, ICMPv6; IPv4: Auto-IP, SLP, Telnet, IGMPv2, BOOTP/DHCP, WINS, IP Direct Mode; AirPrint, GCP 2.0, ePrint |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Technical details | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Black |
| IPP support | Yes |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 6.49 kg (14.3 lbs) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 19444185362 |
| Certificates | |
| Certification | CISPR 22:2008 (International) Class A, CISPR 32:2012 (International) Class A / EN 55032:2012 Class A, CISPR 35:2016 (International) Class A / EN 55035:2017 Class A, EN 55024:2010 +A1:2015, EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, FCC CFR 47 Part 15 Class A, ICES-003, Issue 6 Class A. Other EMC approvals as required by individual countries. |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 87 mm |
| Height | 27.5 mm |
| Depth | 121.3 mm |
| Weight | 128 g |
| Packaging data | |
| Package width | 178 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 320 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 19444185362 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 216.3 kg |
| Package width | 178 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| UNSPSC-code | 43201537 |
| Products per pallet | 540 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 215.9 kg (475.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1201.4 x 1000.8 x 1270 mm (47.3 x 39.4 x 50") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 1270 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 216.3 kg |
| Products per master (outer) case | 18 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
£76.32
£63.60
|
£61.32
£51.10
|
£74.82
£62.35
|
|---|---|---|---|
| SKU |
PM1115UWEU
|
PM1115U2
|
J8030A
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
StarTech.com
|
HP
|
| Network connection type |
N/A
|
Ethernet LAN
|
Wireless LAN
|