HP CF362A/508A Toner cartridge yellow, 5K pages ISO/IEC 19798 for HP CLJ M 552
SKU
CF362A
In stock
508A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 508A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 508 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M552, M553, M577
  • 1 Yellow (~5,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 508A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Yellow
Brand compatibility HP
Capacity 5000.00
Colour yellow
SKU CF362A
EAN 0888793237588
Manufacturer HP
Availability Y
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
TypeOriginal
Colour toner page yield5000 pages
CompatibilityHP 508 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M552, M553, M577
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF362A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursYellow
Country of originJapan
Quantity per box1 pc(s)
HP segmentHome, Home office
Total amount of recycled materials used for making14%
Pallet size (EU)1198 x 800 x 1276 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)182.5 kg (402.3 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1198.9 x 998.2 x 1270 mm (47.2 x 39.3 x 50")
Layers per pallet7 pc(s)
Master (outer) cases per pallet140 pc(s)
Products per pallet (EU)96 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 80%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width395 mm
Depth147 mm
Height161 mm
Package depth147 mm
Package weight1.16 kg
Weight860 g
Package width395 mm
Package height161 mm
Products per pallet140 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1198 x 997 x 1276 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth147 mm
Package weight1.16 kg
Package width395 mm
Package height161 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF362A
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Quantity per box1 pc(s)
Layers per pallet7 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons28 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)16 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)6.3
HP GTIN (EAN/UPC)888793237588
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)888793237588
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight182.9 kg
Master (outer) cases per pallet layer20 pc(s)
Pallet weight (EU)131.9 kg
Products per pallet140 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product HP CF362A/508A Toner cartridge yellow, 5K pages ISO/IEC 19798 for HP CLJ M 552
Bestseller
HP CF362A/508A Toner cartridge yellow,...
HP Q7503A Fuser kit 230V, 150K pages for HP Color LaserJet 4700/4730 HP Q7503A Fuser kit 230V, 150K pages f...