HP CF280A/80A Toner cartridge black, 2.7K pages ISO/IEC 19752 for HP Pro 400/e
SKU
CF280A
In stock
80A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 80A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~2,560 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • HP 80A Black LaserJet Toner Cartridge makes business documents look professional with crisp, black text. Stay productive by avoiding wasted time and supplies. These reliable cartridges are specifically designed for your HP LaserJet printer or MFP.
  • Ideal for printing professional-quality, black-and-white business documents at great value.
  • Depend on Original HP 80A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 1 Cartridge
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 2700.00
Colour black
SKU CF280A
EAN 0886111144143
Manufacturer HP
Availability Y
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Features
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield2560 pages
CompatibilityHP 80 toner cartridges work with:
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF280A
Cartridge capacityStandard Yield
Printing coloursBlack
Country of originJapan, United States
HP segmentBusiness, Enterprise
Total amount of recycled materials used for making18%
Pallet size (EU)1140 x 800 x 1174 mm
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet5 pc(s)
Master (outer) cases per pallet145 pc(s)
Products per pallet (EU)115 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width340 mm
Depth109 mm
Height205 mm
Package depth109 mm
Package weight1 kg
Weight850 g
Package width340 mm
Package height205 mm
Products per pallet145 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1175 x 1000 x 1169 mm
Print quality
Packaging data
Package depth109 mm
Package weight1 kg
Package width340 mm
Package height205 mm
Technical details
OEM codeCF280A
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet5 pc(s)
Box contents1 Cartridge
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)23 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)5.6
HP GTIN (EAN/UPC)886111144143
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)886111144143
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight165.5 kg
Master (outer) cases per pallet layer29 pc(s)
Pallet weight (EU)135.5 kg
Products per pallet145 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product HP CF280A/80A Toner cartridge black, 2.7K pages ISO/IEC 19752 for HP Pro 400/e
Bestseller
HP CF280A/80A Toner cartridge black, 2...
HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Original Magenta HP 643A toner cartridge 1 pc(s) Origin...