We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 8GB (1x8GB) Single Rank x4 PC3-12800R (DDR3-1600) Registered CAS-11 Memory Kit memory module 1600 MHz ECC
SKU
647899-B21B
£85.26
£71.05
Out of stock
8GB (1x8GB) Single Rank x4 PC3-12800R (DDR3-1600) Registered CAS-11 Memory Kit
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR3 |
|---|---|
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| SKU | 647899-B21B |
| EAN | 5054629165614 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
You may also be interested in
| Product |
£74.82
£62.35
|
£71.34
£59.45
|
£71.34
£59.45
|
£73.08
£60.90
|
£73.08
£60.90
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
0A65729
|
FRU03T7218
|
1100649
|
1100651
|
1100682
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Component for |
N/A
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
4GB
|
4GB
|
4GB
|
4GB
|
4GB
|
| Memory form factor |
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3L
|
DDR3
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 4 GB
|
1 x 4 GB
|
1 x 4 GB
|
1 x 4 GB
|
1 x 4 GB
|
| ECC |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|