B11B261401BY
Out of stock
3-color RGB LED, CIS, 1200 DPI, USB 3.0, 24 V DC
  • Versatile paper handling — scan stacks of business and ID cards, single sheets, extra-long pages up to 240", and folded pages up to 11" x 17"6
More Information
Scanner type Sheet-fed scanner
Maximum scan size 215.9 x 6096 mm
Maximum ISO A-series paper size A4
Built-in display No
SKU B11B261401BY
EAN 8715946685939
Manufacturer Epson
Availability Y
Product Family WorkForce
PDF URLs View PDF
View PDF
The DS-530 II color duplex document scanner is the smart choice for business document management, offering fast, efficient performance. Featuring speeds up to 35 ppm/70 ipm, this powerful, compact performer offers a peak daily duty cycle of up to 4,000 sheets and includes TWAIN and ISIS drivers for seamless integration with most existing document management systems. Advanced paper feed technologies such as blank page removal, auto rotation, auto cropping, Dirt Detection and Paper Protection help enhance productivity, while a 50-page Auto Document Feeder saves time.
Scanning
Output greyscale depth8 bit
Optical scanning resolution600 x 600 DPI
Colour scanningYes
Duplex scanningYes
Input colour depth30 bit
Output colour depth24 bit
ADF scan speed (b/w, A4)35 ppm
ADF scan speed (colour, A4)35 ppm
Duplex ADF scan speed (b/w, A4)70 ipm
Input greyscale depth10 bit
Sensor typeCIS
Light sourceRGB LED
Scan file formatsJPEG, PDF, TIFF
Daily duty cycle (max)4000 pages
Scan toE-mail, FTP, Software, Print, Network folder
Output resolutions75, 100, 150, 200, 240, 300, 600, 1200 dpi
Design
Built-in displayNo
Scanner typeSheet-fed scanner
Product colourBlack, White
Performance
Button functionsScan
Sensor typeCIS
Light sourceRGB LED
Scan driversTWAIN, WIA, ISIS
Ultrasonic sensorYes
Input capacity
Auto document feeder (ADF) input capacity50 sheets
Paper handling
Maximum scan area (ADF)215.9 x 6096 mm
Minimum scan area (ADF)50.8 x 50.8 mm
Auto Document Feeder (ADF) media weight27 - 413 g/m²
Ports & interfaces
USB portYes
USB version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Software
Linux operating systems supportedYes
Scan driversTWAIN, WIA, ISIS
Drivers includedYes
Power
Power consumption (typical)11 W
Power consumption (standby)1 W
Power consumption (off)0.1 W
Input voltage24 V
Power supply typeAC
Power consumption (sleep)1 W
Sleep modeYes
Weight & dimensions
Width296 mm
Depth169 mm
Height176 mm
Weight3.7 kg
Package depth365 mm
Package weight4.57 kg
Package width250 mm
Package height290 mm
Packaging data
Package depth365 mm
Package weight4.57 kg
Package width250 mm
Package height290 mm
Quantity per pack1 pc(s)
Products per pallet63 pc(s)
Packaging content
Cables includedAC
Drivers includedYes
Warranty cardYes
Technical details
Products per pallet (UK)84 pc(s)
Button functionsScan
Image formats supportedJPEG, TIFF
Country of originIndonesia
Product colourBlack, White
Harmonized System (HS) code84716070
Features
Country of originIndonesia
System requirements
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 35 °C
Storage temperature (T-T)25 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)15 - 80%
Storage relative humidity (H-H)15 - 85%