We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL AB128227 memory module 16 GB 2 x 8 GB DDR4 2666 MHz ECC
SKU
AB128227
£431.81
£359.84
Out of stock
16GB, DDR4, UDIMM, 2666MHz, ECC
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| SKU | AB128227 |
| EAN | 5397184456651 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
| Technical details | |
|---|---|
| Chips organisation | 2Rx8 |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 8 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 8 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Other features | |
| Chips organisation | 2Rx8 |
You may also be interested in
| Product |
£592.80
£494.00
|
£604.03
£503.36
|
£378.14
£315.12
|
£396.86
£330.72
|
£541.63
£451.36
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
708643-B21
|
708643-S21
|
815100-B21
|
835955-B21
|
815101-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
64GB
|
| Memory form factor |
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR3
|
DDR3
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 64 GB
|
| ECC |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|