We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 345-BGSQ internal solid state drive 960 GB 2.5" Serial ATA III
SKU
345-BGSQ
£757.48
£631.23
In stock
960GB, 2.5", Serial ATA III, 6Gbit/s
Categories: Internal Solid State Drives, Dell
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| Interface | Serial ATA III |
| SKU | 345-BGSQ |
| EAN | 5397184963937 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 960GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 960GB, enabling users to store large amounts of data. This drive delivers enhanced data transfer speed of up to 6Gbit/s.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 960 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 960 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | 2.5" |
You may also be interested in
| Product |
£757.48
£631.23
|
New
HPE 872344-B21 internal solid state dr...
£701.51
£584.59
|
Hot Product
HPE 756601-B21 internal solid state dr...
£952.75
£793.96
|
Bestseller
HPE 872348-B21 internal solid state dr...
£896.78
£747.32
|
Recommended
HPE 765015-001 internal solid state dr...
£710.83
£592.36
|
Popular
HPE 804625-B21 internal solid state dr...
£952.13
£793.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
345-BGSQ
|
872344-B21
|
756601-B21
|
872348-B21
|
765015-001
|
804625-B21
|
| Manufacturer |
Dell
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
400GB to 500GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
400GB to 500GB
|
500GB to 800GB
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
N/A
|