We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Laptop 14-ep1010nax Intel Core 3 100U 35.6 cm (14") HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Silver
- Intel CoreTM 3 100U (up to 4.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 10 MB L3 cache, 6 cores, 8 threads)
- Windows 11 Home
- 35.6 cm (14") diagonal HD display
- Intel Graphics
- 8 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 8 GB), 256 GB PCIe NVMeTM M.2 SSD
| SKU | D77FHEA |
|---|---|
| EAN | 0821844265802 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |

Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content—Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.[6]

Intel® Core™ Processors
Delivering performance, stunning graphics, and more reliable connectivity, Intel® Core™ processors power real world computing you can count on. Have confidence that your PC will keep up with you, no matter what you’re doing or where you’re going.[1]

Intel® Graphics
Stream your favorite shows, hop on video calls, and scroll through photo edits. All with smooth, responsive visuals. Built-in Intel® Graphics handle everyday entertainment and multitasking with ease, no extra GPU, no extra bulk.[7]
Flicker-free
Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen flickering for more comfortable viewing.[8]

Micro Edge display
By squeezing a larger screen into a smaller frame, this ultra-thin, barely visible bezel revolutionizes your display's appearance with a beautifully efficient design.[9]

Anti-glare panel
Enjoy the sun and your favorite content with this anti-glare panel. Non-reflective and low gloss means you'll get less glare while you're outside.

16:9 aspect ratio
A 16:9 aspect ratio lets you see all of your game.

Keyboard keycaps contain post-consumer recycled plastic
We're bringing a more sustainable design to our keyboards by using keycaps made with post-consumer recycled plastic.[10]

ENERGY STAR® certified
Save energy and money with ENERGY STAR®, certified by the EPA so you will use less energy and save money where it counts most.[11]

EPEAT® Gold registered
EPEAT® Gold registered products are the highest-rated products that meet all of EPEAT required criteria. EPEAT is the world's premier ecolabel for electronics.[12]

Xbox Game Pass Premium 2-month trial
Enjoy 2 months of Xbox Game Pass Premium. Free with your new HP device. Access a library of legendary, high-quality games, get exclusive in-game perks, partner discounts, and earn points annually with Xbox Rewards.[13]

HP Fast Charge
When your laptop is low on power, no one has time to wait hours to recharge. Power down your device and go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.[14]

PCIe SSD storage
Boot up in seconds with lightning fast speed with up to 256 GB PCIe SSD storage.

Effortlessly connected
Enjoy faster speeds, improved performance and greater capacity with Wi-Fi 6 and Bluetooth® 5.4 wireless card.[15]

Dual speakers
Pump up the volume to your favorite music, movie or game with dual-stereo speakers.

DDR4 RAM
Designed to run more efficiently and more reliably at faster speeds, DDR4 is the future of RAM. With its higher bandwidth, everything from multi-tasking to playing games gets a performance boost.

USB Type-C® Power + Display + 10Gbps signaling rate
Power your device or connect to an external display from just one USB-C® port with 10Gbps signaling rate. And it's reversible, so you never have to worry about plugging in upside down.[16]
Connected Modern Standby
Stay up-to-date on your email, calendar notifications, and more—even when you’re not using your PC. Your PC stays connected for instant updates.

Your all-day, dependable device for productivity
Face the day with a dependable Intel® Processor[1], long battery life, ample storage, and fast connections.

Embrace your hybrid life
Stay connected or get lost in ultra-sharp, high-resolution content, whether at home or on the go.

Connect and collaborate on your terms
Clear and secure video chats with a HP True Vision 1080p camera with privacy door, dual mics, and background noise-reduction.[4]

Designed for sustainability
This reliable PC is thoughtfully designed; EPEAT® Gold Registered and ENERGY STAR® Certified[5].
The HP 14" Laptop PC comes feature-packed to get things done and make your wallet—and the planet—happy. Responsibly designed, this powerful PC features an Intel Processor and ample storage for effortless multi-tasking. Plus, it contains ocean-bound and post-consumer recycled plastics[2] and is EPEAT Gold Registered and ENERGY STAR Certified[3].
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Natural silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Product design | Matte paint cover and keyboard frame finish, textured base |
| Display | |
| HD type | HD |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 10 MB |
| Processor model | 100U |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 8 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 3 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots (available) | 0 |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Soft gray |
| Software | |
|---|---|
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Technical details | |
| Market positioning | Everyday |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in keyboard frame, base and sideband;Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844265802 |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub; myHP |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844265802 |
| HP special features | |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub; myHP |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in keyboard frame, base and sideband;Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 323.7 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Height (rear) | 3.25 cm |
| Weight | 1.4 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2 kg |
| Package width | 69 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 483 mm |
| AC adapter included | No |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| AC adapter included | No |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Memory module type | DIMM |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
£406.85
£339.04
|
£809.95
£674.96
|
Popular
HP ProBook 440 G10 Intel® Core™ i5 i5-...
£655.20
£546.00
|
£968.15
£806.79
|
£747.55
£622.96
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D77FHEA
|
6T198EA#ABU
|
725J7EA#ABU
|
8D414ES#ABU
|
8A5V9EA#ABU
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Processor family |
Intel Core 3
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i5
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
| Product colour |
Silver
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Mobile network connection |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display resolution |
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
| Operating system installed |
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Weight |
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|