We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Certified Refurbished EliteBook 840 G8 Intel® Core™ i5 i5-1145G7 Laptop 35.6 cm (14") Full HD 16 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro German Silver
SKU
CH840G8DE061
£468.00
£390.00
In stock
HP Elitebook 840 G8
- Refreshed under HP’s higher quality standards
- 100% Genuine HP parts only
- 1 Year HP Customer Carry-in warranty
- HP Grade A - shows signs of wear. Maximized quality and reliability
| SKU | CH840G8DE061 |
|---|---|
| EAN | 5707271597356 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
This is a refurbished product in very good condition. The product shows signs of wear. If needed components are replaced with HP original parts. Supported by Original HP 1-year CCR hardware warranty.
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Refurbished grade | Grade A |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor model | i5-1145G7 |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | Yes |
| SmartCard slot | No |
| Expansion slots | |
| SmartCard slot | No |
| Performance | |
| SmartCard slot | No |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | German |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Refurbished | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Smart card reader | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 323.4 mm |
| Depth | 214.6 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.32 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
You may also be interested in
| Product |
£468.00
£390.00
|
Hot Product
HP EliteBook 845 G8 AMD Ryzen™ 5 5600U...
£435.55
£362.96
|
Popular
HP ProBook 440 G10 Intel® Core™ i5 i5-...
£655.20
£546.00
|
Bestseller
HP ProBook 440 G10 Intel® Core™ i5 i5-...
£655.20
£546.00
|
Recommended
Teqcycle HP EliteBook 840 G6 Intel® Co...
£381.89
£318.24
|
New
HP Fortis G11 Intel® N N100 Chromebook...
£388.02
£323.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CH840G8DE061
|
48R39EA#ABU
|
725J7EA#ABU
|
967V3ET#ABU
|
TH840G6DE02P
|
5P9N5EA#ABU
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Processor family |
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
N/A
|
| Product colour |
Silver
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
Black
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Chromebook
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
eMMC
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
4GB
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 10 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
| Weight |
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|