We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Z2 SFF G1i Intel Core Ultra 9 285K 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro PC Black
SKU
B34KYES#BCM
£2,015.71
£1,679.76
In stock
HP Z2 SFF G1i, Intel Core Ultra 9, 285K, 32 GB, DDR5-SDRAM, 1 TB, Windows 11 Pro
Categories: PCs/Workstations, HP
| SKU | B34KYES#BCM |
|---|---|
| EAN | 0199485260969 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Family | Z2 |
HP Z2 SFF G1i. Processor family: Intel Core Ultra 9, Processor model: 285K. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Power supply: 500 W. Chassis type: SFF. Product type: PC. Weight: 4 kg. Product colour: Black
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor model | 285K |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.7 GHz |
| Processor threads | 24 |
| Processor cores | 24 |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Performance-core base frequency | 3.7 GHz |
| Efficient-core base frequency | 3.2 GHz |
| Processor base power | 125 W |
| Maximum turbo power | 250 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.5 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| Technical details | |
| Product type | PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Introduction year | 2025 |
| Performance | |
|---|---|
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Market positioning | Performance |
| Product type | PC |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 500 W |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 499 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 394 mm |
| Width | 100 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 303 mm |
| Package weight | 6.5 kg |
| Weight | 4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 499 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 394 mm |
| Package weight | 6.5 kg |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Display | |
| Display included | No |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
You may also be interested in
| Product |
£2,015.71
£1,679.76
|
Hot Product
HP Elite Mini 800 G9 Intel® Core™ i9 i...
£2,166.24
£1,805.20
|
£1,981.31
£1,651.09
|
Recommended
HP Elite SFF 805 G9 AMD Ryzen™ 7 8700G...
£1,862.42
£1,552.02
|
Bestseller
HP OMEN 35L GT16-0036na Intel Core Ult...
£2,152.80
£1,794.00
|
New
HP Z2 Tower G1i Intel Core Ultra 7 265...
£2,037.29
£1,697.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B34KYES#BCM
|
5M9Z2EA#ABU
|
A0ZC5EA#ABU
|
99M24ET#ABU
|
B94HHEA#ABU
|
A40MLET#ABD
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core i9
|
Intel Core i7
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
2000GB and above
|
1000GB to 1500GB
|
| Product type |
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
PC
|
PC
|
Workstation
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|