We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer KN.8GB0B.071 memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR5 288-pin DIMM
SKU
KN.8GB0B.071
£90.72
£75.60
In stock
8GB, DDR5, 3200MHz
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Component for | Notebook |
| Internal memory | 8 GB |
| SKU | KN.8GB0B.071 |
| EAN | 5715328198791 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Memory | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Acer KN.8GB0B.071 memory module 8 GB 1...
£90.72
£75.60
|
Bestseller
DELL 20D6F memory module 16 GB DDR3L
£79.20
£66.00
|
New
Lenovo 0A65729 memory module 4 GB 1 x...
£74.82
£62.35
|
£73.08
£60.90
|
£73.08
£60.90
|
Popular
Lenovo 1100944 memory module 4 GB 1 x...
£73.08
£60.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KN.8GB0B.071
|
20D6F
|
0A65729
|
1100651
|
1100682
|
1100944
|
| Manufacturer |
Acer
|
Dell
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
N/A
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
4GB
|
4GB
|
4GB
|
4GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR3L
|
DDR3
|
DDR3L
|
DDR3
|
DDR3
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
N/A
|
1 x 4 GB
|
1 x 4 GB
|
1 x 4 GB
|
1 x 4 GB
|
| ECC |
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|