We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital WDS100T3B0A internal solid state drive 1 TB 2.5" micro SATA NVMe
SKU
WDS100T3B0A
£213.94
£178.28
In stock
1 TB, SATA, 2.5-Inch
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | No |
| SSD capacity | 1000 GB |
| NVMe | No |
| SKU | WDS100T3B0A |
| EAN | 5715328205383 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Y |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Western Digital WDS100T3B0A internal s...
£213.94
£178.28
|
£238.27
£198.56
|
New
Lenovo 4XB0K48502 internal solid state...
£238.27
£198.56
|
Hot Product
Western Digital Blue PC 500 GB 2.5&quo...
£174.72
£145.60
|
Recommended
Western Digital Blue 3D 500 GB 2.5&quo...
£175.28
£146.07
|
Popular
Transcend PCIe SSD 110S 512G
£173.17
£144.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS100T3B0A
|
TS32GPSD330
|
4XB0K48502
|
WDS500G1B0A
|
WDS500G2B0A
|
TS512GMTE110S
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Transcend
|
Lenovo
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Transcend
|
| Component for |
PC
|
N/A
|
N/A
|
PC
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
up to 50GB
|
N/A
|
400GB to 500GB
|
400GB to 500GB
|
500GB to 800GB
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
| Interface |
micro SATA
|
N/A
|
PCI Express
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Memory type |
N/A
|
MLC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
3D NAND
|