We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE MSA 960GB SAS 12G Read Intensive SFF (2.5in) M2 3yr Wty SSD
SKU
R0Q46A
£1,310.40
£1,092.00
In stock
MSA 960GB SAS 12G Read Intensive SFF (2.5in) M2 SSD
Category: Internal Hard Drives
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | No |
| SSD capacity | 960 GB |
| NVMe | No |
| SKU | R0Q46A |
| EAN | 4549821275403 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE MSA 960GB SAS 12G Read Intensive S...
£1,310.40
£1,092.00
|
New
HPE 20TB SATA 6G Business Critical 7.2...
£1,199.33
£999.44
|
£1,204.32
£1,003.60
|
Bestseller
Seagate Exos X24 internal hard drive 2...
£1,147.93
£956.61
|
Hot Product
Western Digital Gold WD261KRYZ interna...
£1,158.71
£965.59
|
Recommended
Seagate Exos M internal hard drive 30...
£1,231.94
£1,026.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R0Q46A
|
P53554-B21
|
P53554-H21
|
ST24000NM002H
|
WD261KRYZ
|
ST30000NM004K
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Seagate
|
Western Digital
|
Seagate
|
| HDD size |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
N/A
|
N/A
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| HDD speed |
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| Interface |
SAS
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|