We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 400-ASDQ internal solid state drive 240 GB M.2 Serial ATA III
SKU
400-ASDQ
£192.70
£160.58
In stock
240GB, M.2, Serial ATA III
Categories: Internal Solid State Drives, Dell
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 240 GB |
| Component for | Server/workstation |
| SKU | 400-ASDQ |
| EAN | 5397184035689 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 240GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 240GB, enabling users to store large amounts of data.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 240 GB |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 240 GB |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 240 GB |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | M.2 |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
£192.70
£160.58
|
£182.28
£151.90
|
£185.53
£154.61
|
£223.94
£186.62
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
400-ASDQ
|
AB292881
|
AB821357
|
AC280178
|
| Manufacturer |
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
| Component for |
Server/workstation
|
PC/notebook
|
Server/workstation
|
Notebook
|
| SSD capacity |
200GB to 250GB
|
500GB to 800GB
|
800GB to 1000GB
|
500GB to 800GB
|
| SSD form factor |
M.2
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|
| Interface |
N/A
|
PCI Express
|
PCI Express 3.0
|
PCI Express 4.0
|