We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T02E74010/202 Ink cartridge multi pack Bk,PBk,C,M,Y 6,9ml + 4x4,1ml Pack=5 for Epson XP 6000
SKU
C13T02E74010
£85.21
£71.01
In stock
Multipack 5-colours 202 Claria Premium Ink
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 800 photo black pages, 550 black and 650 colour pages*.
- High-quality document printing and outstanding glossy photos: with the Claria Premium 5-colour ink set, including photo black cartridge
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Black,Photo black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Colour | black photoblack cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Type | Original |
| SKU | C13T02E74010 |
| EAN | 8715946646435 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
| Product Family | Kiwi |
| Product Videos |
View Video |
Epson 202 Kiwi Claria Premium Indvidual Genuine Inks
There’s no need to choose between your heart and your head, the 5-colour Claria Premium Ink produces both high-quality documents and outstanding, glossy photos. It truly gives you the best of both worlds with a black pigment ink for document printing and four dyes including a black for photos.
Reduce your printing costs
Epson offers standard and extra large (XL) ink cartridges so that you can pick the best value option for your needs. XL inks are great if you print in high volumes and can help to reduce your printing costs. With both sizes, the colours are available individually so only the colour used needs to be replaced. That means less wastage and great value.
Meet the range
Epson’s Claria Premium 5-colour ink set is ideal for busy households who want the best of both worlds – high-quality document printing and outstanding, glossy photos. It combines pigment and dye-based inks with the additional benefit of a photo black ink. This means that as well as creating durable text documents, these inks produce high-quality photos. What’s more, photos printed with this ink can last up to 300 years in a photo album*, ensuring your treasured memories are protected for generations.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
There’s no need to choose between your heart and your head, the 5-colour Claria Premium Ink produces both high-quality documents and outstanding, glossy photos. It truly gives you the best of both worlds with a black pigment ink for document printing and four dyes including a black for photos.
Reduce your printing costs
Epson offers standard and extra large (XL) ink cartridges so that you can pick the best value option for your needs. XL inks are great if you print in high volumes and can help to reduce your printing costs. With both sizes, the colours are available individually so only the colour used needs to be replaced. That means less wastage and great value.
Meet the range
Epson’s Claria Premium 5-colour ink set is ideal for busy households who want the best of both worlds – high-quality document printing and outstanding, glossy photos. It combines pigment and dye-based inks with the additional benefit of a photo black ink. This means that as well as creating durable text documents, these inks produce high-quality photos. What’s more, photos printed with this ink can last up to 300 years in a photo album*, ensuring your treasured memories are protected for generations.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible Printers: Epson Expression Premium XP-6005, Epson Expression Premium XP-6100, Epson Expression Premium XP-6000, Epson Expression Premium XP-6100 Series, Epson Expression Premium XP-6105
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 2 |
| OEM code | C13T02E74010 |
| Colour ink volume | 4.1 ml |
| Black ink volume | 6.9 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black, Photo black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | XP-6000, XP-6005 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Photo black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 60 pc(s) |
| Products per pallet layer | 60 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 540 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946649245 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Packaging data | |
| Package depth | 193 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package width | 73 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 142 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 540 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 193 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package width | 73 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 142 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | Indonesia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross height | 100 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 195 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 540 pc(s) |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 60 pc(s) |
| Products per pallet layer | 60 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 540 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946649245 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson C13T02E74010/202 Ink cartridge m...
£85.21
£71.01
|
New
Epson C13T612100/T6121 Ink cartridge f...
£112.25
£93.54
|
Hot Product
Epson C13T603100/T6031 Ink cartridge f...
£112.25
£93.54
|
Popular
Epson C13T606200/T6062 Ink cartridge c...
£112.25
£93.54
|
Recommended
Epson C13T603200/T6032 Ink cartridge c...
£112.25
£93.54
|
£112.25
£93.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T02E74010
|
C13T612100
|
C13T603100
|
C13T606200
|
C13T603200
|
C13T603B00
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Printing colours |
N/A
|
Photo black
|
Photo black
|
Cyan
|
Cyan
|
Magenta
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|