We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL CPC7G memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR4
SKU
CPC7G
£355.68
£296.40
In stock
32GB, DDR4, 2400 MHz
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/server |
| SKU | CPC7G |
| EAN | 5711783381617 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Random Access Memory (RAM) is a type of hardware that your computer uses to store information. Adding memory is one of the most cost-effective ways to improve your computer's performance.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DELL CPC7G memory module 32 GB 1 x 32...
£355.68
£296.40
|
Recommended
HPE 64GB (1x64GB) Quad Rank x4 DDR4-26...
£456.77
£380.64
|
£381.89
£318.24
|
Hot Product
DELL A9781929 memory module 32 GB DDR4...
£381.89
£318.24
|
Bestseller
HPE 850882-001 memory module 64 GB 1 x...
£434.30
£361.92
|
New
HP 1XD86AT memory module 32 GB 1 x 32...
£428.60
£357.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CPC7G
|
815101-B21
|
TN78Y
|
A9781929
|
850882-001
|
1XD86AT
|
| Manufacturer |
Dell
|
HPE
|
Dell
|
Dell
|
HPE
|
HP
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Server
|
PC/server
|
| Internal memory |
32GB
|
64GB
|
32GB
|
32GB
|
64GB
|
32GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 32 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 32 GB
|
N/A
|
1 x 64 GB
|
1 x 32 GB
|
| ECC |
N/A
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|