We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-3233M Ink cartridge magenta, 1.5K pages for Brother MFC-J 1300
SKU
LC3233M
£26.38
£21.98
In stock
Genuine Brother LC3233M high yield magenta ink cartridge - single pack. Prints up to 1500 pages.
- Magenta
- Prints 1500 pages in accordance with ISO/IEC24711
- High quality, genuine Brother cartridge
- Simple Cartridge' technology - transparent cartridge so you can gauge how much ink is inside
- Prevents waste to save you paper, time and money
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Capacity | 1500.00 |
| Colour | magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| SKU | LC3233M |
| EAN | 4977766787260 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video View Video |
The LC3233M is a high yield magenta ink cartridge that prints up to 1500 pages. As a genuine, expertly tested and designed Brother product, you can feel confident you’re getting the best possible quality and value from your printouts.
Compatible Printers: Brother MFC-J 1300 DW, Brother DCP-J 1100 DW
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 1500 pages |
| Certification | ISO/IEC 24711 |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | MFC-J1300DW DCP-J1100DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Weight | 66 g |
| Height | 120 mm |
| Depth | 85 mm |
| Package weight | 87 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 87 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2800 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 28 pc(s) |
| Other features | |
| Certification | ISO/IEC 24711 |
| Country of origin | Philippines |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 15.9 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 246.5 kg |
| Products per pallet | 2800 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 28 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Brother LC-3233M Ink cartridge magenta...
£26.38
£21.98
|
£21.14
£17.62
|
Popular
Canon 0623B001/CLI-8Y Ink cartridge ye...
£21.98
£18.32
|
Recommended
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
£21.98
£18.32
|
Bestseller
HP 51604A Printhead cartridge black fo...
£31.20
£26.00
|
£21.14
£17.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC3233M
|
1037B001
|
0623B001
|
0622B001
|
51604A
|
1034B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
HP
|
Canon
|
| Printing colours |
Magenta
|
Yellow
|
Yellow
|
Magenta
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
Canon
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|