AOC G4 CQ32G4VE computer monitor 80 cm (31.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black, Grey
SKU
CQ32G4VE
Out of stock
Screen size (inch) 31.5, Panel resolution 2560x1440, Max Refresh rate 180 Hz, Response time MPRT 0.5 ms, Panel type Fast VA, HDMI HDMI 2.0 x 2, DisplayPort DisplayPort 1.4 x 1, Sync technology (VRR) Adaptive Sync
More Information
Display 32" 2560 x 1440 pixels
Native aspect ratio 16:9
Market positioning Gaming
SKU CQ32G4VE
EAN 4038986182164
Manufacturer AOC
Availability Y
Product Family G4
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
1500R Curved
1500R Curved
1ms Response time GTG - Grey-to-Grey
E-sports monitor stand
E-sports monitor stand
Flicker Free
Flicker Free
Low Blue Light
Low Blue Light
Ready to install your new incredible 32-inch curved monitor, CQ32G4VE
The 32" QHD curved display offers an unparalleled gaming experience, with a brilliant 2560x1440 resolution and a fluid 180Hz refresh rate. This monitor features a 1500R curvature with a fast VA panel with 1ms GtG and HDR10 compatibility, resulting in spectacular graphics and rich colors. With a 0.5ms MPRT and a small input lag, you may experience near-instant responsiveness and G-Menu customization allows you to personalize your settings. This monitor is your ticket to dominating the competition.
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density93.24 ppi
DDC/CIYes
Maximum refresh rate180 Hz
sRGB coverage (typical)124.2%
HD typeQuad HD
Display technologyLCD
Contrast ratio (dynamic)80000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2724 x 0.2724 mm
Horizontal scan range30 - 270 kHz
Vertical scan range48 - 180 Hz
Viewable size, horizontal69.7 cm
Viewable size, vertical39.2 cm
Backlight typeW-LED
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time1 ms
Display diagonal80 cm (31.5")
Contrast ratio (typical)3500:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeFast VA
DCI-P3 coverage92.4%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1500R
Display diagonal (metric)80 cm
Haze rate25%
LED backlightYes
Local dimmingYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Response time (MPRT)0.5 ms
Anti-glare screenYes
AMD FreeSync refresh rate range48 - 180 Hz
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages19
Plug and PlayYes
Performance
Game modeYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesCrosshair
Low input lagYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Shadow controlYes
Motion blur reductionYes
Design
Market positioningGaming
CertificationWEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC
Product colourBlack, Grey
Front bezel colourBlack
Frameless designYes
Detachable standYes
Bezel thickness typeFrameless
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)425.2 mm
Depth (without stand)96.6 mm
Width (without stand)709.4 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack, Grey
Front bezel colourBlack
Doesn't containMercury, PVC/BFR
Warranty period3 year(s)
Compliance certificatesCE
Power supply typeInternal
Game modeYes
Weight (with stand)7.31 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-3 - 21°
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages19
Plug and PlayYes
Cable lock slot typeKensington
Cable managementYes
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)70 W
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)35 W
Power consumption (off)0.3 W
Input current1.5 A
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours32 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours55 kWh
Operational conditions
Non-operating altitude0 - 12192 m
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-25 - 55 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 85%
Storage relative humidity (H-H)5 - 93%
Operating altitude0 - 5000 m
Weight & dimensions
Height (without stand)425.2 mm
Depth (without stand)96.6 mm
Width (without stand)709.4 mm
Width (with stand)709.4 mm
Depth (with stand)265.3 mm
Height (with stand)523.8 mm
Weight (with stand)7.31 kg
Weight (without stand)6.24 kg
Package width840 mm
Package depth188 mm
Package height527 mm
Package weight9.91 kg
Packaging data
Package width840 mm
Package depth188 mm
Package height527 mm
Package weight9.91 kg
Cables includedAC, HDMI, DisplayPort
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Packaging content
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Sustainability
Other features
DCI-P3 coverage92.4%
Bezel thickness typeFrameless
Warranty period3 year(s)
Low input lagYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Shadow controlYes
Motion blur reductionYes
Local dimmingYes
Compliance certificatesCE
Height (without stand)425.2 mm
Depth (without stand)96.6 mm
Width (without stand)709.4 mm
Power consumption (max)70 W